موسیقی آریا

سایت خبری موسیقی
از سوی مؤسسه‌ی فرهنگی هنری ماهور

کتاب “۲۴ چهارمضراب از ابوالحسن صبا منتشر شد

کتاب ۲۴ چهارمضراب از استاد ابوالحسن صبا، تدوین، آوانویسی، و اجرا برای ساز نی سیامک جهانگیری از سوی مؤسسه‌ی فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

 

 

کتاب “۲۴ چهارمضراب از استاد ابوالحسن صبا” شامل چهارمضراب‌های مختلف در دستگاه‌ها و آوازهای موسیقی ایرانی ساخته‌ی استاد ابوالحسن صبا، یکی از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی ایران است.

 

سیامک جهانگیری که تدوین و آوانویسی این کتاب و قطعات آن را با نی اجرا کرده در مقدمه‌ی این کتاب نوشته است: فرم چهارمضراب به دلیل داشتن پایه‌های ریتمیک بیشتر برای سازهای مضرابی متداول است اما در آثار استاد صبا وجود ملودی‌های ناب بر بستر این پایه‌های ریتمیک و فضای ملودی‌محور باعث می‌شود ضربی‌ها و چهارمضراب‌های او برای تمامی سازها قابل اجرا باشد. در این مجموعه، با توجه به این ویژگی و با در نظرگرفتن خصلت‌های صوتی و تکنیکی ساز نی، در بازنویسیِ این فضای ملودی‌محور تأکید شده و مجموعه‌ی حاضر در قالب کتاب و سی‌دی، به عنوان یک اثر اجرایی‌ـ آموزشی برای نی‌نوازان تدوین شده است.

 

سیامک جهانگیری، نوازنده‌ی نی و آهنگساز، دانش‌آموخته و فارغ‌التحصیل دانشگاه موسیقیِ دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران. فراگیری ساز نی را نزد عبدالنقی افشارنیا آغاز نمود و پس از ورود به دانشگاه، ضمن بهره‌مندی از محضر اساتید دانشگاه، فراگیری ساز نی را نزد محمدعلی کیانی‌نژاد ادامه داد.

 

او در این سال‌ها علاوه بر تدریس در دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه هنر به آهنگسازی و اجرای آثار خود نیز اشتغال داشته است که برخی از این آثار در قالب سی‌دی ضبط و منتشر شده که عبارت‌اند از: “سور و سوگ” (برای گروه نی و دو تمبک)، “خانه‌ام ابری است”، “از خیال کپاچین‌های البرز” (براساس موسیقی مازندرانی)، “شیونگ” (شعر و موسیقی مازندران)، “تنها”، “در بند نی”، “نگارینه”، “ترنمی برای صبح”، “یک متر ‌‌و هفتاد صدم” (موسیقی برای اشعار سیمین بهبهانی)، اجرای ردیف آوازی استاد دوامی (شامل ۳ سی‌دی)، “می‌رسد باران”.

    مهم  تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۰ ب.ظ     مهم  شناسهٔ خبر: 7412
 منبع خبر سایت دیگری است و موسیقی آریا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است

برچسب‌ها:     


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماشاخانه سایت موسیقی آریا
قطعه پاپوری با صدای آیدین عطادخت سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا