موسیقی آریا

سایت خبری موسیقی
دبیر انجمن صنفی موسیقی پاپ خبر داد

محمدرضا کارچی : مطالباتمان را هنرمندانه پیگیری می‌کنیم

دبیر انجمن صنفی موسیقی پاپ در تشریح تازه ترین فعالیت های این انجمن از بازنگری در نحوه حضور موسیقی پاپ در فضای مجازی و پیگیری مطالبات هنرمندان این عرصه با رویکردی جدید سخن گفت.

 

 

محمدرضا کارچی با اشاره به رویکرد جدید این انجمن صنفی که به تازگی مجوز رسمی فعالیت‌های خود را از وزارت کشور دریافت کرده است، توضیح داد: در حال حاضر که وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی اولویت و اصل کاری خود را ثبات و آرامش قرار داده ما فعالان عرصه موسیقی هم بد نیست ببینیم که شاخصه های ثبات و آرامش در حوزه موسیقی چه چیزهایی است. موسیقی و حاشیه های کنسرت ها پاشنه آشیل فعالیت وزیر قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی بود بنابراین نیازمند یک آسیب شناسی دقیق در این حوزه هستیم که اتفاقا نباید فقط به موانع اجرایی و اداری اکتفا شود.

 

وی ادامه داد: اگر ما خودمان روند و فرآیند این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم و با یک بازنگری اساسی ببینیم ما در حوزه موسیقی چه تکالیفی داریم، می توانیم به نتایج مثبتی برسیم. یکی از همین نتایج مثبت این است که حداقل یک بار دیگر بر اساس شرایط جامعه کنونی به ارزیابی و سنجش کارهایمان در حوزه مخاطب شناسی بپردازیم. ما بر اساس یک سری وظایف وارد این عرصه شدیم که هر یک شاخصه هایی دارد که باید به محصول نهایی برسد. من می خواهم این بار اگر یک سوزن به دیگران می زنیم یک جوالدوز به خودمان بزنیم و بگوییم اگر می خواهیم به لحاظ صنفی فعالیت هایی را انجام بدهیم تکالیفی به عهده ماست که باید آنها را انجام دهیم.

 

کارچی با اشاره به فواید و مضرات فضای مجازی در حوزه موسیقی بیان کرد: در حال حاضر فضای مجازی به عنوان یک ظرفیت در خدمت هنرمندان است و آنها طرفداران، هواداران و مخاطبان خودشان را به نوعی مدیریت می کنند. حال سوال من این است که آیا این هنرمندان شیوه درست، علمی، منظم و منضبطی را برای مدیریت فضای مجازی اعمال می کنند؟ اگر ما یک کار پژوهشی روی صفحات مجازی و پست های هنرمندان عزیز انجام دهیم، آیا همه این نوشته ها بر اساس شاخصه های اصیل علمی، فرهنگی و هنری رخ داده است؟ آیا متن هایی که در این فضا منتشر می شود، متون هدف مندی در مسیر خوب هدایت مخاطب است؟

 

دبیر انجمن صنفی موسیقی پاپ افزود: به اعتقاد من حالا که چنین فرصتی در فضای مجازی به وجود آمده که با این میزان هوادار و مخاطب در تماس باشیم، ضرورت دارد که یک هدف جامع و مشترک برای مدیریت آن طراحی کنیم. بر این مبنا معتقدم در حوزه موسیقی پاپ شاخصه های یک خواننده خوب بودن دارا بودن صرفا صدای خوب نیست، بلکه هنر مدیریت، هنر تحلیل درست شرایط و هنر تشخیص فرصت از تهدید ملزوماتی است که یک خواننده باید داشته باشد. فضای مجازی فضای پر تنشی است که مدیریت بحران در این فضا برای یک خواننده بسیار الزامی است. ما اگر به یک فهم مشترک رسیدیم که توانستیم این منشور و منظومه را در مسیر یک نظام هدفمند قرار دهیم، آنگاه می توانیم برویم حقوقمان را درخواست کرده به رفع موانع برسیم.

 

وی در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: به طور حتم ما نمی‌توانیم با پرخاشگری و نشان دادن خشم و غضب مطالبه کنیم و مطالعه‌گری در یک فضای آرام و با ثبات می تواند به نتیجه برسد. آقای رییس جمهور مخالف موسیقی نیست و مخالفت های خود را درباره لغو کنسرت ها به صورت علنی نشان داده، اما چرا به آن نامه معروف خوانندگان موسیقی پاپ پاسخی نداد چون به نظرم استدلالی داشت که این کار را نکرد. به نظر بنده اولین استدلال می تواند این طور باشد که نامه در شان جایگاه ریاست جمهوری نبود. به طور حتم ضعف و برخی از تهدیدها در حوزه موسیقی وجود دارد اما با این رویکرد به پاسخ لازم نمی رسیم. اگر قرار است نیازهای اساسی حوزه موسیقی برآورده شود همه اینها باید در یک فضای آرام و با ثبات انجام پذیرد.

 

کارچی در پایان گفت : یکی از مهم ترین چالش های حوزه هنر، امنیت فرهنگی هنرمندان به ویژه در حوزه موسیقی پاپ است. این فضای پراسترس و پر چالش همچنان روی سر خوانندگان وجود دارد و هنوز شاخصه های ممنوع الکاری مشخص نشده‌اند. همان طور که من گفتم یک خواننده باید روی کارهایی که می کند مدیریت درست و منطقی داشته باشد، همان طور هم یک نهاد نظارتی باید به امنیت شغلی هنرمندان نیز توجه زیادی داشته باشد. ما معتقدیم امنیت شغلی باید ایجاد شود و به طور حتم در کنار این موضوع هنرمندان نیز باید به تکالیف قانونی که دارند اهتمام کنند. من بر این باورم باید یک بازنگری جدی در حوزه موسیقی پاپ انجام گیرد تا بتوانیم با دست پر به پیگیری مطالبات بپردازیم.

    مهم  تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۵ ق.ظ     مهم  شناسهٔ خبر: 7351
 منبع خبر سایت دیگری است و موسیقی آریا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است

برچسب‌ها:     


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماشاخانه سایت موسیقی آریا
قطعه پاپوری با صدای آیدین عطادخت سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا