موسیقی آریا

سایت خبری موسیقی
گفت‌وگو با امید نعمتی، سرپرست و خواننده گروه «پالت»

امید نعمتی : صدا و سیما در حوزه موسیقی باید فکر دیگری کند

گروه پالت در جدید‌ترین فعالیت هنری خود حضور در تیتراژ یک سریال تلویزیونی به کارگردانی سروش صحت را تجربه می‌کند.

 

 

این گروه از شنبه چهارم دی میهمان ویژه خانه‌های ما شده‌اند و برای اولین بار تیتراژخوانی سریال تلویزیونی «لیسانسه‌ها» را با قطعه «تمام ناتمام» برعهده دارد. پالت گروه موسیقی تلفیقی است که سازبندی آن از ویژگی‌های منحصربه‌فردش است. این گروه که امید نعمتی خواننده آن است اولین بار با نمایشی از هومن سیدی روی صحنه رفت و بعد با شهرام مکری در فیلم «ماهی و گربه» همکاری داشت. گروه پالت با آلبوم «آقای بنفش» به شهرت رسید و تاکنون در شهرهای مختلف ایران کنسرت‌های زیادی را اجرا کرده‌ است. همچنین در سال ۱۳۹۲ کنسرت‌هایی را در پاریس، کلن، میلان، آمستردام، گوتنبرگ و استکهلم برگزار کرد. سریال «لیسانسه‌ها» که به خاطر تیتراژخوانی گروه پالت در رسانه‌ها خبرساز شد، هر شب ساعت ۲۰:۴۵ از شبکه سوم سیما پخش می‌شود. به همین بهانه با امید نعمتی به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 

چه قدر به بحث خواندن در تیتراژ معتقدید؟

 

خوب است با آدم‌های دیگر در رشته‌های هنری دیگری همکاری داشته باشیم. در ایران این‌طور است که خیلی از خواننده‌ها و موزیسین‌ها از تیتراژخوانی معروف شده‌اند و همیشه این را می‌دانستم که این قضیه در شهرت آدم‌ها مهم است. ولی همیشه به خاطر حساسیت‌هایی که داریم منتظر بودیم زمانی تیتراژ کار کنیم که کسی فیلم یا سریالی را ساخته باشد که کارش با کار ما جور دربیاید، یعنی یک جوری خط فکری‌مان با هم بخواند. ما در همین راستا با شهرام مکری کار کردیم که دوست‌مان بود. سروش صحت هم دوست‌مان است و با او هم‌فکر و هم‌عقیده‌ایم. از طرفی بازیگران نسل ما در این سریال بازی کرد‌ه‌اند که باز با هم هم‌فکر هستیم و حتی هم‌دانشگاهی بوده‌ایم. به همین خاطر دیدیم چه زمانی بهتر از الان، به همین خاطر با کمال میل استقبال کردیم و این همکاری شکل گرفت.

 

این درست است کسانی که تیتراژ کار می‌کنند به خاطر مخاطب چند میلیونی رسانه‌ای مانند تلویزیون می‌توانند معروف‌تر شوند، اما در حال حاضر این اتفاق خیلی کمتر پیش می‌آید. قبل‌تر ترانه‌های تیتراژ ورد زبان مردم می‌شد، اما الان این اتفاق پیش نمی‌آید.

 

به خاطر کیفیت موسیقی‌هایی که در تلویزیون پخش می‌شود شاید این مساله کم‌رنگ‌تر شده است. به هر حال تلویزیون یک رسانه ملی است و باید طوری عمل کند که همه آدم‌ها با آن ارتباط برقرار کنند و لذت ببرند. گاهی تعجب می‌کنم چطور موسیقی‌ای با این کیفیت در رسانه ملی پخش می‌شود. اگر به لحاظ کیفی دقت بیشتری شود و به موزیسین‌های جوان‌تری که بااستعداد هستند و موسیقی را می‌شناسند و موسیقی عمیق‌تر، جدی‌تر و جذاب‌تری را برای مخاطب کار می‌کنند بیشتر بها داده شود آن‌وقت مخاطب هم تلویزیون را دنبال می‌کند. سیاست‌های صدا و سیما برای موسیقی در این چند سال خوب نبوده است. یادم هست وقتی جوان بودم در تلویزیون علیرضا عصار و شهرام ناظری را در یک برنامه دیدم و خیلی از خواننده‌های خوب دیگر که موسیقی باکیفیت تولید می‌کردند در تلویزیون حضور داشتند؛ اما متاسفانه چند سالی است که دیگر این اتفاق‌ها نمی‌افتد. این مساله باعث شده است که مردم هم متاسفانه در جاهای دیگر دنبال موسیقی بگردند و به آن گوش دهند. مسئولان صدا و سیما باید فکر دیگری کنند. مسئولان که این همه به نشان دادن ساز حساس هستند خوب است به ارزش انسانی و موسیقایی آثاری که پخش می‌شوند بها دهند.

 

 

البته صدا و سیما شب یلدا برنامه‌هایی را تدارک دیده بود که در بیشتر این برنامه‌ها هنرمندان عرصه موسیقی حضور داشتند و جالب اینکه ساز را هم نشان دادند که این خودش می‌تواند نشانه‌های خوبی باشد.

 

امیدوارم که رویکرد مثبتی به این قضیه داشته باشند. اگر از متخصصان موسیقی استفاده کنند قطعا موسیقی‌ای که مدنظر مسئولان چه به لحاظ انسانی و شرعی و چه به لحاظ کیفی است می‌توانند در تلویزیون پخش کنند.

 

 

البته فضای مجازی کار رسانه‌ها را سخت‌تر کرده است.

 
به هر حال یک جور رقابت است، همین رقابتی که مثلا ما با گروه‌های دیگر در عرصه موسیقی داریم. ما باید کاری کنیم که مردم به کنسرت‌مان بیایند و دیگران هم سعی می‌کنند مردم به کنسرت آنها بروند. این وسط ما باید برای جذاب کردن موسیقی‌مان تلاش کنیم. صدا و سیما هم همان‌طور، باید برای جذاب کردن برنامه‌هایش تلاش کند.

 

این را هم یاد‌آوری کنم که فروش آلبوم نسبت به قبل‌ خیلی بهتر شده است. اگر گروه شما آلبوم جدیدی به بازار موسیقی عرضه کند به لحاظ شناخت و معروف شدن نسبت به وضعیت الان تیتراژخوانی کمک بیشتری به شما می‌شود.

 

فکر می‌کنم همه این مجموعه می‌تواند کمک کند. در همه جای دنیا آلبومش کار خودش را انجام می‌دهد و حضورش در رسانه‌ها کار خودش را انجام می‌دهد. مجموعه همه اینهاست که باعث می‌شود یک گروه موسیقی شنیده شود.

 

شما برای خواندن تیتراژ، فیلمنامه را هم مطالعه کردید؟

 

زمانی که ما به کار دعوت شدیم چند قسمت را ساخته بودند، ما آنها را دیدیم و راجع به آن با صحت صحبت کردیم و به نتایجی رسیدیم که الان شما می‌شنوید.

 

تشابهی هم بین قصه و ترانه‌ای که می‌خوانید وجود دارد؟ این را به این جهت می‌پرسم که شما ترانه‌سرایی این تیتراژ را نیز برعهده دارید.

 

در فیلم «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری یا تئاتر «روایت ناتمام یک فصل معلق» به کارگردانی هومن سیدی که ما آهنگسازی کردیم معمولا ترانه مال خودم بوده است. همیشه فکر کرده‌ام باید برداشتی کلی‌ داشته باشم و ترانه‌ای خلق کنم و بچه‌های گروه هم یک اثر موسیقایی بسازند که به نوعی به فیلم یا سریال کد ندهد. یعنی موسیقی تیتراژ در حین اینکه زندگی مستقل خودش را دارد با فیلمنامه هم جور در بیاید. فضایی کلی‌ که از فیلم یا سریال تعریف می‌شود هنرمند آن را از فیلتر خودش رد می‌کند و چیزی ارائه می‌دهد که سریال هم در آن وجود داشته باشد.

 

موسیقی تیتراژ چقدر می‌تواند به دیده شدن سریال کمک کند و برعکس؟
چون تجربه اولم است چیزی نمی‌دانم، ولی قطعا این دو اثر به‌عنوان دو اثر مختلف روی هم اثر می‌گذارند. هیچ‌کدام صددرصد نیست، هر دو با هم به هم کمک می‌کنند.

 

 

خواندن تیتراژ چه جایگاهی در کارنامه شما دارد؟

 

مثل بقیه تجربه‌هاست. با این فرق که متنی یا سفارشی را از کسی به تو می‌دهند و تو آن را اجرا می‌کنی. چون اصولا کارهای من خیلی شخصی است. تجربه‌ای که من در این تیتراژ داشتم این بود که آهنگ باید یک مقدار مردمی‌تر می‌بود و خیلی نمی‌شد فضای شخصی‌ام را داخل کنم.

 

 

اگر همین درخواست را برای تهیه آلبوم از شما داشته باشند انجام می‌دهید؟

 

اصولا دوست دارم در آلبوم درباره دغدغه‌های شخصی، اجتماعی و عاشقانه خودم صحبت کنم. اگر دغدغه مشترکی باشد ممکن است که من این کار را انجام دهم.

 

چرا امسال در جشنواره موسیقی فجر حضور ندارید؟

 

چند تا از بچه‌ها ورک‌شاپ دارند و در ایران نیستند برای همین گروه‌مان آمادگی حضور در جشنواره را نداشت.

 

آلبوم جدید؟

 

داریم به‌شدت کار می‌کنیم، ولی نمی‌دانم چقدر می‌توانیم به سرانجام برسانیم.
اما آلبومی به نام «حرمان» را خودم به‌زودی منتشر می‌کنم. صادق تسبیحی آهنگسازی‌اش را انجام داده است و بچه‌هایی که در آن ساز زده‌اند تقریبا از همه گروه‌ها هستند؛ از پالت ، چارتار، کامنت و… برایم خیلی جالب است، چون خیلی از دوستانم که در گروه‌های دیگر بودند ساز زده‌اند. این آلبوم ۹ قطعه دارد.

 

قطعه جدیدی ندارید که در فضای مجازی منتشر کنید؟

 

در آینده نزدیک چند تک‌ترک با پالت  داریم که در همکاری با موزیسین‌های دیگر بوده که آنها را منتشر می‌کنیم، خیلی هم جذاب هستند.

    مهم  تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ در ۱:۰۰ ب.ظ     مهم  شناسهٔ خبر: 7311
 منبع خبر سایت دیگری است و موسیقی آریا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است

برچسب‌ها:     


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماشاخانه سایت موسیقی آریا
قطعه پاپوری با صدای آیدین عطادخت سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا