موسیقی آریا

سایت خبری موسیقی
به بهانه سیزدهمین سالگرد در گذشت ایرج بسطامی

صدایی که زیر آوار خاموش شد

موسیقی آریا – عماد حسینی: ایرج بسطامی خواننده موسیقی سنتی ایرانی در  11 آذر ماه سال 1336 در شهر بم متولد شد . علاقه او از کودکی به موسیقی و خواندن آواز از ابتدا نمایان بود . او در خانواده ای هنرمند زاده شد و اطرافیانش خیلی زود به علاقه ایرج به موسیقی پی بردند.

 

بسطامی هنرمندی از جنس خودش بود . هنرمندی که در طول 14 سال فعالیت هنری با هنرمندان بزرگی مثل پرویز مشکاتیان ، همکاری کرد که حاصل آن انتشار 3 آلبوم با عنوان ” افشاری مرکب” ، افق مهر” و ” مژده بهار” بود.

 

بسطامی در سن 40 سالگی به اوج فعالیت خود رسید و 11 کاست ماندگار، به یادگار گذاشت و ‌بیش از 20 آلبوم موسیقی را خواند.

 

او به دور از جنجالها و هیاهوهای هنری در شهرستان بم، سرپرستی خانواده برادر مرحومش را به عهده گرفت. این همراهی و سرپرستی تا زمان مرگ ادامه داشت به گونه ای که تمام اعضاء این خانواده (به جز خاطره، دختر برادر ایرج) همراه ایرج عروج کردند.

 

آوازهای ایرج بیش تر بر پایه سنتور بود و در گام‌های بلند هیچ کس به مهارت وی نرسید با این همه ذوق و هنر در فقر شدید به سر می‌برد. او هرگز ازدواج نکرد و سرپرستی خانوادهٔ برادر مرحومش را بر عهده گرفت. آوازهای دشتی و محای او نیز در کرمان و کل ایران دارای شهرت بسیاری است.

 

آلبوم “رقص اشفته ” به آهنگسازی حسن پرنیا بعد از همکاری های مختلف این هنرمند با محمد رضا درویشی شکل گرفت که در سال 81 یعنی یک سال قبل از آن اتفاق تلخ منتشر شد.

 

بسطامی نسبت به شهر خود (بم) ارادت بسیار داشت و در آنجا برای مدتی مشغول تدریس آواز شد .

 

ایرج بسطامی در سحرگاه پنجم دی ماه در پی زلزله بم که در سال 82 رخ داد زیر آوار ماند و برای همیشه صدایش خاموش شد. اکنون سیزده سال از آن فاجعه میگذرد اما هنوز یاد و خاطره این استاد بزرگ موسیقی ایرانی در ذهن ها باقی مانده است . بعد از مرگ وی در سال 1387 و پنج سال بعد از وقوع حادثه فاطمه بسطامی (خواهرش) و محمد علی بسطامی (برادرش) بنیاد فرهنگی و هنری ایرج بسطامی را تاسیس کردند.


انتهای پیام
| منبع: موسیقی آریا
    مهم  تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۴ ب.ظ     مهم  شناسهٔ خبر: 6988
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماشاخانه سایت موسیقی آریا
قطعه پاپوری با صدای آیدین عطادخت سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا