موسیقی آریا

سایت خبری موسیقی
یادداشت بابک ریاحی‌پور برای لمى کیلمیستر

لمى یک یاغى به تمام معنا بود

یادداشتی برای لمى کیلمیستر خواننده، بیسیست و مؤسس گروه مشهور «موتور هد» که صبح دیروز درگذشت.

 

[ بابک ریاحی‌پور – آهنگساز و نوازنده ]

 

 

لمى کیلمیستر، یکى از مردان بزرگ موسیقى راک، در سن ٧٠ سالگى درگذشت. او خواننده، بیسیست و مؤسس گروه مشهور «موتور هد» بود و به قول بسیارى از ستارگان موسیقى، از پیشگامان سبک هارد راک و متال بشمار مى آید.

 

 

جیمز هتفیلد خواننده و گیتاریست متالیکا او را پدرخوانده سبک هوى متال می‌نامد. کسانى که آهنگ‌هاى موتور هد از جمله «Ace of Spades» را شنیده‌اند، حتما به تأیید حرف جیمز هتفیلد می‌رسند. به عقیده من شاید کمتر گروه هوى متالى که در دهه ٨٠ یا ٩٠ میلادى شکل گرفته، پیدا شود که از گروه موتور هد و بخصوص لمى کیلمیستر تأثیر نگرفته باشد.

 

 

سبک لمى و موتورهد را دریک کلام و به زبان عامیانه می‌توان راک نخراشیده وعریان نامید. ویژگى و به اصطلاح امضاى این گروه، صداى بم خشدار لمى و همچنین صداى بیس او با افکت overdrive و distortion بود.

 

 

تجربه شخصى من با لمى و موتورهد به سن ١۵ سالگى برمی‌گردد، زمانى که براى اولین بار آهنگ Ace of Spades را شنیدم و به قول بچه هاى امروزى به طاق چسبیدم. موجى از انرژى که از این موسیقی بیرون می‌زد تمام وجودم رو گرفته بود؛ شاید بشود آن را به یک اسب وحشى تشبیه کرد که دارد با تمام توان و سرعتش می‌دود.

 

 

بى‌شک موسیقی موتور هد بازتاب احساسات شخصى لمى کیلمیستر است. لمى یک یاغى به تمام معنا بود؛ همیشه اون کارى رو که دوست داشت انجام می‌داد و در هیچوقت تسلیم جریان‌هاى مد ساز در موسیقى راک نشد و از موضعش کوتاه نیومد.

 

 

همین وفادارى او به خودش و سبکش باعث جذب طرفداران بسیارى شد که دل و جرأت و تعهد یک آدم رو مهم‌تر از یکرنگ شدن او با جریانهاى اقتصادى بازار موسیقى می‌دانند. این هم دقیقا‌‌ همان چیزى است که من در این انسان خاص، یاغى و صاحب سبک موسیقى راک تحسین می‌کنم. روحت شاد لمى. خیلى چیز‌ها می‌شه هنوز از تو یاد گرفت، مرد بزرگ.

بابک ریاحى‌پور، ٩ دى ١٣٩۴

 

 

    مهم  تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۴ در ۲:۱۱ ب.ظ     مهم  شناسهٔ خبر: 2556| منبع: موسیقی آریا


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماشاخانه سایت موسیقی آریا
قطعه پاپوری با صدای آیدین عطادخت سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا سازمان تبلیغات موسیقی آریا